o rasie
Kot Brytyjski Krótkowłosy (BRITISH SHORTHAIR) ...
to bardzo stara rasa. Jego pochodzenie sięga czasów imperium rzymskiego. Rzymscy legioniści podbijali kolejne kraje europejskie, a wraz z nimi wędrowały koty, które miały za zadanie chronić zapasy żywności przed gryzoniami. To właśnie z żołnierzami rzymskimi kot dotarł na Wyspy Brytyjskie. Kot zadomowił się na Wyspach na dobre i dał zaczątek nowej rasie - kota brytyjskiego. II Wojna Światowa doprowadziła prawie do wyginięcia kotów brytyjskich. Po zakończeniu wojny rozpoczęto odtwarzanie rasy kota brytyjskiego. Rozpoczęto krzyżować je z kotem kartuskim, burskim i rosyjskim niebieskim. W latach 55. XX wieku w celu wzmocnienia rasy i nadania jej ponownie mocniejszej budowy, wprowadzono gen persa niebieskiego. Efektem ubocznym tych krzyżówek było wprowadzenie do hodowli ogromnej ilości kolorów i znaczeń.
Charakter:
Kot brytyjski jest kotem inteligentnym, o silnym charakterze i umiarkowanym temperamencie. Nigdy nie bywa natrętny. Zwykle wybiera jedną osobę, którą obdarza szczególnymi względami. Lubi być głaskany, ale nie przepada za noszeniem na rękach. Jest kotem cierpliwym, spokojnym i przyjacielskim.Wesoły, chętnie bawi się, potrafi sam znaleźć sobie rozrywkę. W młodości żwawy i ruchliwy, z wiekiem staje się bardziej stateczny.
Wady:
- nie przepada za braniem na ręce;
- nie jest typowym pieszczochem;
- kocha jeść, należy pilnować jego diety, by nie przytył.
Zalety:
- rasa bardzo zdrowa i odporna;
- futro bardzo łatwe w pielęgnacji;
- spokojny i nienachalny, lubi być blisko człowieka;
- idealny kot rodzinny, lubi dzieci;
- nadaje się dla seniorów;
- dogada się zarówno z innym kotem jak i psem;
- nie potrzebuje dużo przestrzeni - odnajdzie się nawet w małym mieszkaniu.
Zdrowie:
Koty brytyjskie są zdrową rasą, ale jak w przypadku każdego kota nie można wykluczyć wypadku lub choroby.
Może być dotknięty wrodzoną wielotorbielowatością nerek (PKD). Rzadziej może wystąpić wodogłowie i hemofilia. U kotów brytyjskich często występuje niedrożność kanalików nosowo - łzowych. Objawia się to nadmiernym łzawieniem z oczu. Sporej wielkości głowy kociąt mogą niekiedy spowodować u kotek problemy z porodem, wymagające cesarskiego cięcia.
Żywienie:
Kot brytyjski powinien być żywiony wysokiej jakości pokarmem gotowym lub naturalnym typu BARF. Koty kastrowane powinny otrzymywać specjalny pokarm dla kastratów. Od czasu do czasu podawać pasty odkłaczające. Lubią jeść i tyć z tego powodu dlatego należy pilnować diety
Pielęgnacja:
jest łatwa - ogranicza się do regularnego wyczesywania sierści w okresach linienia, sprawdzanie uszu i przycinanie pazurów. Należy też regularnie przemywać oczy.
Wzorzec:
Kod EMS: BRI
- Pochodzenie: Wielka Brytania, Rzym.
- Charakter: bardzo spokojny, zrównoważony, przyjacielski.
- Wielkość: średniej wielkości do dużego.
- Waga: samice 3 - 5 kg, samce 4 - 8 kg.
- Wygląd ogólny: ciała muskularne, przysadziste, mocno zbudowane.
- Głowa: duża, szeroka, okrągła z charakterystycznymi fałdami i dobrze rozwiniętymi policzkami, czoło wyrażnie zarysowane pokryte twardym włosem nadającym mu dodatkowo wypukłość, podbródek mały.
- Uszy: średniej wielkośći o zaokrąglonych końcach.
- Oczy: duże, okrągłe o dość szerokim rozstawieniu, dostosowane w kolorze do umaszczenia - pomarańczowe, złociste lub miedziane; u odmiany białej - pomarańczowe, niebieskie lub różnobarwne; u odmiany szynszylowej i cieniowanej - szmaragdowe lub niebieskozielone; u colorpoint - niebieskie.
- Nos: krótki, szeroki z nieznacznie zaznaczonym przełomem.
- Szyja: silna, krótka.
- Tułów: krępy, muskularny i zwarty, szeroka klatka piersiowa, grzbiet prosty,kończyny krótkie, masywne o dobrym umięsnieniu.
- Ogon: jego długość to 2/3 długości ciała, w dotyku przypomina plusz.
- Maść: występuje w 150 odmianach - jednobarwna (niebieska, czarna, ruda, biała, czekoladowa, liliowa, kremowa), dwubarwna, pręgowana we wszystkich podstawowych kolorach, szylkretowa, szynszylowa, srebrzysta cieniowana, srebrzysta pręgowana, dymna, colorpoint.
- Aktywność: umiarkowanie aktywny, lubi spokój.
- Odporność podatność na choroby: bardzo odporny.
- Długość życia: 15 - 20 lat.
Ciekawostki:
Kot brytyjski jest największym kotem krótkowłosym. Choć najbardziej kojarzony z kolorem niebieskim rasa ta występuje w ogromnej liczbie kolorów i znaczeń. Kot brytyjski jest ulubioną rasa na kocich wystawach. Wygląd kota brytyjskiego nieodmiennie budzi skojarzenia z pluszowym misiem - sprawia to duża okrągła głowa, wyraziste oczy oraz gęste i bardzo miłe w dotyku futerko. Kocięta brytyjczyka rodzą się z mniej lub bardziej widocznym śladem pręgowania, który znika w miarę dorastania. Również nieco dłuższa dziecięca sierść z wiekiem staje się krótsza i pluszowa.